Firma i biznes

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna – co najlepiej nas motywuje?

Dlaczego wykonujemy niektóre czynności? Co kieruje nas ku wykonywania tego co robimy? Najczęściej znajdujemy punkt zaczepienia w stosunku do wykonywanej przez nas czynności zwany motywacją. Każdy z nas jest inny i reaguje na inne bodźce. Część ludzi sukcesu będzie zmotywowanych po osiągnięciu pożądanych wyników finansowych czy też otrzymania awansu od swojego przełożonego. Jednak są i tacy, którzy sam fakt wykonywania danej czynności i wyrobienie założonej normy traktują jako cel. Przekładają oni wartości materialne nad osiągnięcie pożądanego rezultatu czy wykonanie jakiegoś zadania.

Motywacja zewnętrzna – co to takiego?

Motywacja zewnętrzna to wykonywanie naszych zadań w oparciu o skupienie się na materialnych korzyściach jakie możemy zdobyć. Ludzie zmotywowani zewnętrznymi bodźcami wykonują powierzone im zadania, ponieważ zostaną za to wynagrodzeni. W przypadku motywacji zewnętrznej wpływ na nas mogą mieć nie tylko rzeczy materialne ale także konsekwencje jakie za wykonanie lub niewykonanie danej czynność będą wobec nas stosowane.

Chcąc objąć wyższe stanowisko w naszej aktualnej firmie lub gdy naszym celem jest znalezienie się wśród najbogatszych ludzi na świecie musimy opierać w jakimś stopniu o operacje zewnętrzną. Często nie mając pojęcia o tym, wykorzystujemy zewnętrzne bodźce, które nas zachęcają do danego działania.

Przykłady motywacji zewnętrznej

Wykonywanie pracy na nadgodzinach

W przypadku gdy godzimy się na wykonywanie pracy dłużej niż standardowo się od nas wymaga zazwyczaj kieruje nami motywacja zewnętrzna w postaci wyższego wynagrodzenia za dodatkowe godziny lub zwiększonego zaufania do naszej osoby przez pracodawcę. Często dla zaufanych pracowników, którzy sobie zasłużyli pracodawcy oferują benefity pozapłacowe.

Odrabianie pracy domowej do szkoły

W tym przykładzie decydujemy się zrealizowanie zadanego nam zadania, ponieważ mamy szanse otrzymać nagrodę w postaci pozytywnej oceny. Jednak poza nagrodą ważne jest także uniknięcie konsekwencji nieodrobienia pracy domowej.

Objęcie wyższego stanowiska w firmie

Jeśli chcemy objąć wyższe stanowisko w naszej firmie, czyli dostać awans to motywacją zewnętrzną mogą być wyższe zarobki, większy autorytet czy też szerszy zakres działań, o których będziemy decydować. Jednak w drugą stronę jesteśmy ostrożni w swoich ruchach, aby nie stracić tego co już wypracowaliśmy – bo co wtedy ludzie powiedzą.

Sprawdź też:  Analiza SWOT w marketingu internetowym

Motywacja wewnętrzna i jej definicja

Motywacja wewnętrzna nie ogranicza nas do zdobycia namacalnych efektów naszej pracy jako nagroda, ponieważ jest czymś więcej. Śmiało można by porównać motywacje wewnętrzną do pasji, którą posiadamy, ponieważ czas spędzony na różnych czynnościach będzie nam płynął przyjemnie z samej zasady. Po prostu mając wewnętrzną chęć zwycięstwa i wykonania swoich zadań dobrze spełniamy się przy tym. Staramy się wykonać swoją pracę jak najlepiej a z każdym nowym wyzwaniem próbujemy zrobić to jeszcze lepiej oraz efektywniej. Motywacja wewnętrzna to taka, kiedy podjęte przez nas działania nie przewidują żadnych gratyfikacji zewnętrznych. To co robimy sprawia nam przyjemność.

W przypadku motywacji wewnętrznej możemy chcieć wykonywać powierzone nam zadania dlatego, że w naszym miejscu pracy czujemy pozytywną atmosferę. Równie dobrą motywacją wewnętrzną stanowi nieustannie zwiększane zasoby naszych umiejętność, nie stojąc w miejscu. Wielu pracowników ceni sobie także wysoki poziom zaufania od swojego szefostwa oraz tzw. Wolną rękę czyli sposób na kreatywne realizowanie swoich obowiązków. Ku zasadzie nie ważne jest równanie ale wynik – która jest zmorą wielu matematyków.

Przykłady motywacji wewnętrznej

Zwiększanie swojej wiedzy poprzez czytanie książek

Nasza motywacja przy chęci zwiększenia swojej wiedzy jest prosta. Szukając odpowiedzi na swoje pytania i perspektywy innych często sięgamy po książki. Spędzamy czas wolny aby zwiększać swoją wiedzę na dany temat i to właśnie jest celem oraz motywacją.

Utrata zbędnych kilogramów aby czuć się lepiej

Utrata przybranych kilogramów może być także motywacją wewnętrzną. W przypadku gdy mamy świadomość tego, że nasz styl życia nie jest najzdrowszy i chcemy schudnąć to jest to wewnętrzna potrzeba. Nikt nas nie zmusza do tego, żeby mniej jeść czy aby zmieniać dietę. Sami jesteśmy swoimi mentorami w tej walce.

Nauka obsługi pakietu Office aby pracować w biurze

Sprawdź też:  Narzędzia, które ułatwiają prowadzenie własnej firmy

Wiele osób szukających pracy zwraca uwagę nie tylko na pieniądze, ale także na jej charakter. Jedni wolą pracę zespołową, drudzy zaś w odosobnieniu a najlepiej w domu. Jednak praca w domu czy biurze to zazwyczaj praca z komputerem i wykorzystywaniem wielu programów. Najpopularniejszym z nich jest pakiet programów Office – przejście kursu odnośnie tego oprogramowania może zwiększyć szanse na zdobycie pracy marzeń.

Porównanie motywacji zewnętrznej z wewnętrzną

Porównanie naszych obu typów motywacji w cale nie jest takie trudne. Dobrym przykładem będą ludzie, którzy decydują się na odwyk z powodu swoich uzależnień. Lekarze jak mantrę powtarzają ii, że „sukces zależy od motywacji”. Prawdą jest, że każdy kto chcę się pozbyć uzależnienia jest zmotywowany, ale wygranym jest tutaj ten, który pozbywa się uzależnienia raz na zawsze.

Dwie różne osoby, które pokonały swoje uzależnienie mogą zupełnie różnie kontynuować swoje dalsze życie – zależnie od motywacja. W przypadku motywacji zewnętrznej zazwyczaj idziemy na odwyk, ponieważ boimy się stracić dobrą pracę, ukochanego czy rodzinę. Taka motywacja może szybko minąć w skutek rozstania czy braku awansu w pracy. W przypadku motywacji wewnętrznej ludzie pozostają zazwyczaj w odstawieniu swoich złych nawyków na dłużej. Idzie za tym wewnętrza potrzeba, do której nikt nie musi nas przekonywać – walczymy o swoje życie i zdrowie. Wewnętrzna motywacja jest o wiele lepsza w działaniu długoterminowym, ponieważ mamy wpływ na wiele zmiennych, które determinują sukces oraz porażkę. Tak samo na przykładzie biznesu, który przez jedną osobę będzie robiony z pasją a przez drugą dlatego, że można w danej branży zarobić. Jak myślisz, wygra pasja czy pazerność?

Czy można łączyć motywację zewnętrzną i wewnętrzną?

Najlepsze w byciu zmotywowanym i szukając tej energii, która nas pobudzi do działania jest to, że może do nas uderzać z wielu stron. Nasza motywacja nie musi być skierowana w 100% zewnętrznie lub wewnętrznie, ponieważ te dwie „siły” mogą się łączyć i korelować między sobą. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Studenci, którzy uczęszczają na wybrane przez siebie kierunki, kierowali się motywacją wewnętrzną przy ich wyborze ale nawet ulubiona dziedzina nauki może nas zmęczyć i wtedy bliscy będą nas zachęcać motywacją zewnętrzną aby dokończyć to co już zaczęliśmy.

Sprawdź też:  Jak firmy internetowe radzą sobie z kryzysem?

Inne rodzaje motywacji

Wymienione przez nas sposoby motywacji to nie jedyne, które świat zna a te najbardziej popularnie. „Na rynku” dostępnych jest jeszcze kilka metod, które sprawnie mogą nas zmotywować do działania w oparciu o inne czynniki. Ogólnie rzecz biorąc każdy z nas potrzebuje w swoim życiu odpowiedniej dawki motywacji, bo każdy coś robi. Mało jest osób, które w planach po przebudzeniu się mają kompletne nic. To, że wewnętrzna motywacja jest o wiele silniejsza niż ta zewnętrzna za która możemy otrzymać dobra materialne mamy już jasne. Przejdźmy zatem do innych rodzajów motywacji.

Motywacja świadoma

Będąc świadomymi swoich potrzeb staramy się kontrolować to co robimy aby osiągnąć założony cel. W przeciwieństwie do motywacji nieświadomej jesteśmy w stanie określić jak bardzo zmotywowani jesteśmy i co jest naszym celem.

Motywacja dodatnia i ujemna

Nasze założenia realizowane przez motywacje dodatnią mają charakter zbliżania się do celu i ciągłego odczuwania postępu w całym procesie. W przypadku motywacji ujemnej motorem napędowym może być przeciwdziałanie utraty aktualnego źródła zarobku. Odsuwanie się od czegoś nieprzyjemnego i mobilizowanie się do efektywniejszej pracy nazywamy właśni e motywacją ujemną.

Motywacja lękowa

Taki rodzaj motywacji może wydawać się podobny do motywacji ujemnej jednak ma swoje różnicę i charakterystyczne cechy. W obawie o nie zrozumienie pewnych rzeczy lub złego odbioru naszej osoby staramy się kształcić i dążyć do tego aby uniknąć porażki.

Podsumowanie

Jak sami widzicie jest wiele typów motywacji, która na co dzień pomaga nam się zmobilizować a nawet do końca nie wiemy, żer to ten dany rodzaj. Warto świadomie szukać w sobie motywacji aby sprawniej realizować swoje cele i marzenia. Dajcie znać jakie typy motywacji wy najczęściej stosujecie na podstawie tego artykułu!