Firma i biznes

Inwestowanie w siebie. Jak się rozwijać?

Inwestowanie w siebie – jak się rozwijać?

W obecnych czasach pandemii wielu z nas chce w coś zainwestować. Wybór często pada na krypto waluty, złoto czy nieruchomości. Niestety, ale zabierają się za to również osoby, które kompletnie się na tym nie znają. Ryzykują w ten sposób utratą często niemałych pieniędzy. Chcąc zainwestować, nie bierzemy pod uwagę swojej persony. Wśród codziennych obowiązków jak i wyzwań często zapominamy o sobie lub, co gorsza, ostajemy na laurach i uważamy, że już wszystko osiągnęliśmy.

Inwestowanie w siebie jest najkorzystniejszą opcją inwestycji, szczególnie dla tych, co w nie mają w tym doświadczenia. Jest to opcja na tyle bezpieczna, że raczej nie stracimy pieniędzy, a nabyte umiejętności pomogą nam w zarabianiu.

W tym artykule przygotowaliśmy dla Was kompleksowy poradnik o inwestycji w samego siebie. Dowiesz się, dlaczego jest to tak ważne, od czego powinieneś zacząć oraz dowiesz się, jakie są nasze propozycje na samorozwój.

Partner

Czym jest inwestowanie w siebie?

Inwestowanie w siebie to świadomie podjęte działania i decyzje, które mają na celu zdobycie przez nas nowych doświadczeń, wiedzy, nawiązania nowych relacji, a ostatecznie osiągnięcie zamierzonego przez siebie celu.

Co ważne inwestowanie w siebie nie musi kojarzyć się nam z wielkim nakładem finansowym. Obecnie możemy zrobić to za naprawdę małe pieniądze. Wszystko jest zależne od tego na co się zdecydujemy. Nie zawsze musimy iść na drogie kursy do profesjonalistów, w niektórych przypadkach wystarczy tańszy kurs online czy dobra książka. Przed zakupem czegokolwiek, powinniśmy zastanowić się na budżetem, jaki chcielibyśmy przeznaczyć. Kolejnym krokiem jest szukanie dobrej opcji dla nas. Dobrze jest przeczytać opinie ludzi, którzy przeczytali tę książkę czy też byli na danym kursie.

To jak będziemy inwestować w swoją przyszłość zależy tylko od nas. Nikt inny nie zna nas tak dobrze, jak my sami.

Dlaczego warto inwestować w siebie?

  1. Podnoszenie swoich kwalifikacji, co zwiększa nasza szanse na awans zawodowy – rynek pracy ciągle się zmienia. Pracodawcy szukają osób ciekawych, zaangażowanych i nie bojących się wyzwań. Inwestowanie w siebie to pewnego rodzaju doświadczenie, które często jest wymagane.
  2. Ciągła praca nas sobą – samorealizacja jest na najwyższym szczeblu piramidy Maslowa i to nie bez powodu. Praca nad sobą uczy nas wytrwałości i ciężkiej pracy nad tym, aby stać się jeszcze lepszą wersją siebie. Pamiętaj, że siedząc na kanapie nic nie osiągniesz.
  3. Zwiększanie swoich umiejętności jak i wiedzy – przeróżne szkolenia czy kursy dają nam przede wszystkim nową wiedzę oraz umiejętności, których możemy użyć nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym.
  4. Możliwość poznania wielu nowych ludzi – szkolenia to nie tylko wiedza. Jeśli bierzesz udział w zajęciach grupowych, masz okazję poznać osoby, które mają podobne zainteresowania do Ciebie.
  5. Nowe przeżycia – nowe kursy i wszelakie szkolenia dają nam przede wszystkim nowe przeżycia. Możemy wyjechać do innego miasta, a nawet kraju i odkryć wiele wspaniałych miejsc.
  6. Inwestycja w siebie także się zwraca – nasze nowe kwalifikacje sprawią, że będziemy lepszą opcją dla pracodawcy lub będziemy na tyle odważni, aby otworzyć własną działalność.
  7. W obecnych czasach inwestowanie w siebie może być tanie – jeśli do tej pory Twoją wymówką był brak możliwości finansowych, to musisz znaleźć nową.
  8. Lepsze samopoczucie – inwestycja w siebie, to równie inwestycja w swoje własne szczęście. Wiedza i nowe umiejętności sprawiają, że możemy być dumni sami z siebie, co daje nam dodatkową satysfakcję.
Sprawdź też:  Usuwanie negatywnych opinii z Google - jak to zrobić?

Jak zacząć się rozwijać?

Musisz zacząć od siebie. Otwórz się na nowe rzeczy i na poznawczość. Zastanów się nad tym kim jesteś, co chciałbyś/chciałabyś robić i jak możesz to osiągnąć. Rozpisz swoje plany i marzenia i absolutnie się do nich nie zniechęcaj. Odpowiedz sobie na pytania – co lubię robić i w czym naprawdę jestem dobry/a?

Nie porywaj się od razu z motyką na Słońce. Zacznij powoli, krok po kroku. W tym pomogą Ci dobre nawyki. Możesz zacząć organizować swoje dni i wyznaczyć sobie cele, które chcesz zrobić. Pamiętaj, że porażki będą się przytrafiać i nie jest to powód do załamywania się. Potraktuj to jako podwójną dawkę motywacji do dalszego działania.

Otaczaj się ludźmi, którzy chcą dla Ciebie jak najlepiej i będą Cię w tym wszystkim wspierać nie tylko dobrym słowem, ale również czynami. Nic tak nie pobudza do działania jak miłe słowo lub propozycja zrobienia czegoś wspólnie.

Jak zainwestować w siebie? – 6 porad

Nie masz pomysłu na siebie? W tym artykule przedstawimy Ci kilka naszych propozycji na to, jak możesz się rozwinąć i podnieść swoje kwalifikacje oraz umiejętności. Zobacz sam, że wcale nie jest to trudne, a możliwości jest naprawdę sporo.

Nauka języków obcych

Języki obce to dzisiaj podstawa. Przydadzą się one nie tylko tłumaczom czy podróżnikom na wakacjach, ale również w codziennym życiu. Coraz więcej osób zza granicy przyjeżdża do Polski do pracy czy rodziny. Znając chociaż podstawowe wyrażenie, takie jak przywitanie, pożegnanie będzie nam o wiele łatwiej się dogadać.

Języków obcych możemy uczyć się prywatnie w specjalnych szkołach lub na platformie YouTube, gdzie wielu twórców dodaje tam materiały godne uwagi. Dodatkowo można zaopatrzyć się w specjalne ćwiczenia, gdzie będziemy ćwiczyć konstrukcję zdań i uczyć się nowych słówek.

Sprawdź też:  Narzędzia, które ułatwiają prowadzenie własnej firmy

Studia

Jeśli Twój „gap year” się przedłużył i w końcu nie wróciłeś na studia, to może pora najwyższa to zmienić. W ostatnich latach powstało wiele nowych kierunków, które rozwijają nas w przeróżnych branżach. Warto jest przejrzeć oferty uczelni i może akurat coś wpadnie Ci w oko. Oczywiście nie musisz decydować się na studia dzienne, przy których pracować jest dosyć ciężko. Możesz wybrać zaoczne, które są płatne, ale w między czas możesz na spokojnie pracować nawet na pełen etat.

Kursy i szkolenia

Wybór kursów i szkoleń jest przeogromny. Jeśli lubisz gotować, piec, szyć, a może interesuje Cię zdobienie paznokci, koniecznie sprawdź oferty w Twojej okolicy. Pomoże ci to rozwinąć swoje pasje i sprawi, że będziesz mieć uśmiech na twarzy. Otworzy Ci to również drogę do nowych możliwości zawodowych. Pamiętaj, że kursy i szkolenia potrafią być naprawdę kosztowne.

Lepszy sprzęt do pracy

Im lepszy sprzęt w pracy tym lepsze jej efekty, a dodatkowo więcej możliwości. Świetnie sprawdzi się tu przykład fotografów. Jeden z nich pracuje na przeciętnym aparacie, a drugi na najlepszej lustrzance. Klienci wybiorą tego, gdzie jakość zdjęć będzie najlepsza. Dodatkowo liczy się też cała scenografia i oczywiście atmosfera.

Książki i ebooki

Na rynku dostępne jest wiele książek o przeróżnej tematyce. Nie są to już tylko baśnie, książki kucharskie czy przygodowe, ale także wiele poradników, które pomogą nam spojrzeć na świat pod innym kątem, a nawet zmienić zdanie na jakiś temat. Książki czy ebooki są w przyzwoitych cenach, a żeby je kupić nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy zamówić je przez Internet.

Podróże

Podróżowanie po Polsce czy świecie pozwoli nam poznać inne kultury, nowych ludzi i ich obyczaje. Jest to ciekawe doświadczenie, które trzeba przeżyć na własnej skórze. W dzisiejszych czasach takie wycieczki wcale nie muszą być drogie, wręcz przeciwnie. Istnieje wiele sposób na oszczędzanie w trakcie podróży, jak na przykład tanie loty, bagaż podręczy i domowe posiłki.

Sprawdź też:  Co to jest marketing szeptany - Rodzaje, koszta, działanie, efektywność

Inwestowanie w siebie – czy jest jakieś ryzyko?

Oczywiście tu także istnieje ryzyko, ale nie tak poważne, jak w przypadku zakupu nieruchomości czy walut. Po pierwsze możesz zmarnować swój czas na wiedzę, która ostatecznie Ci się nie przyda. Istnieje też opcja, że kurs czy szkolenie, na którym byłaś nie spełnił Twoich oczekiwań. Tu oprócz zmarnowanego czasu, w grę wchodzą także pieniądze kursu, paliwa, a niekiedy nawet noclegu.

Pamiętaj, żeby każdą inwestycję dokładnie przeanalizować. Jeśli czegoś nie czujesz, nie idź w to na siłę. Wybieraj te kursy, książki itp., które uważasz za inspirujące i motywujące Cię do dalszego działania. Lepiej jest się na chwilę zatrzymać niż cofnąć o dwa kroki.