Firma i biznes

Co to jest konwersja

Co to jest konwersja i dlaczego warto ją zwiększyć?

Konwersja to nic innego jak, konkretne i oczekiwane działania użytkowników, które następują po zabiegach sprowadzających do witryny. Mówi ona o tym jaki odsetek odbiorców, którzy weszli na naszą stronę zostali klientami, czyli coś zakupili.

Warto o nią zadbać w dziale e-commerce, ponieważ świadczy ona o efektywności prowadzeniu sklepu oraz kampanii promocyjnej. Z jej pomocą wiemy co możemy ulepszyć, a co kompletnie nie trafia do naszych odbiorców i z czego warto zrezygnować.

Aby ją obliczyć, musimy podzielić ilość transakcji przez ilość wizyt, a następnie pomnożyć przez 100%. Przykład: Na nasz sklep weszło 48 osób, a zakupu dokonało tylko 7. Jaki jest współczynnik konwersji? Wynosi on 14,58%.

Kolejnym ważnym etapem jest analiza konwersji. Naszym pierwszym krokiem w jej ulepszeniu, powinna być analiza konwersji naszej konkurencji oraz jakie są średnie jej wyniki w poszczególnych branżach. Dzięki temu będziemy widzieć na jakim etapie jesteśmy my i nasza branża i czy na pewno potrzebujemy zmian.

Zwiększanie sprzedaży w sklepie

Jak zwiększyć konwersje w sklepie internetowym? 7 porad

Jako początkujący, a nawet ten bardziej doświadczony przedsiębiorca, możesz nie wiedzieć od czego dokładnie zacząć. Na szczęście w tym artykule przedstawimy i opiszemy Ci aż 7 prostych sposobów na zwiększeni konwersji w sklepie internetowym. Zyskasz, dzięki temu większą ilość klientów i oczywiście zamówień.

Prosty sposób składania zamówień

Jeśli zauważyłeś, że sporo osób rezygnuje z zakupu u Ciebie już w koszyku oznacza to, że proces zamówienia jest dla nich zbyt długi i/lub skomplikowany. Dlatego powinieneś go zoptymalizować.

Zaoferuj swoim klientom składanie zamówień bez posiadania konta. Niech będzie to dla nich dodatkowa opcja, z której mogą, ale nie muszą skorzystać. Kolejnym etapem będzie przeanalizowanie, ile podstron zajmuje złożenie zamówienia. Najlepszym rozwiązaniem jest, by wszystko zamknęło się w trzech prostych krokach.

Sprawdź też:  Strategia SEO – co to jest i jak ją wdrożyć?

Wymagaj podania niezbędnych danych, takich jak: imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail. Niepotrzebne jest Ci drugie imię czy data urodzin (chyba, że sprzedajesz coś, co wymaga odpowiedniego wieku).

Zapewnij wygodną wysyłkę

W dzisiejszych czasach mamy ogrom możliwości, jeśli chodzi o wysyłkę. Jest to nie tylko kurier, ale także specjalne punkty odbioru w niektórych sklepach czy najwygodniejszy paczkomat. Dodatkową wygodą będzie możliwość płatności za pobraniem.

Pamiętaj! Twoich klientów zachęci darmowa wysyłka. Zastanów się czy nie warto podnieść cen produktów o kilka złoty i oferować darmową dostawę.

Prezentuj najlepsze produkty

W sklepach internetowych nasi klienci niestety nie mają możliwości zobaczenia produktu na żywo. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ich zdjęcia oraz opisy oddawały je tak, jak w rzeczywistości.

Fajnym pomysłem mogą się tu okazać krótkie filmiki, które zaprezentują czy dana rzecz jest miękka, twarda, duża czy mała. Dodatkowo za pomocą wideo pokażemy przedmiot z różnych perspektyw.

Oferuj kupony

Nic tak nie przyciąga klientów jak kupony rabatowe. Postanów sobie wprowadzać jeden kupon na jakąś okazję. Na przykład kupon na Dzień Kobiet, Babci czy Mamy. Nie muszą być to duże rabaty – liczy się gest.

Dodatkową opcją jest baner wyskakującego okna pop-up, który będzie wyświetlać się, kiedy klient będzie chciał opuścić sklep. Poinformuje on go o innym, specjalnym rabacie.

Zadbaj o opinie

Nie chodzi tu o to, aby usuwać te negatywne. Ciesz się tak samo z pozytywnych jak i tych mniej radosnych. Odpowiadaj na nie i postaraj się znaleźć sposób, aby zrekompensować stratę.

Możesz również zachęcić klientów do wystawiania opinii, oferując im za to upominek lub dodatkowy rabat na kolejne zakupy. Będzie to dla nich bardzo miła odskocznia, ponieważ rzadko kto, takie coś oferuje.

Sprawdź też:  Gdzie znaleźć influencerów do współpracy?

Obsługa klienta

Profesjonalna obsługa klienta to podstawa. Jest ona szczególnie ważna w sklepie internetowym, gdzie klienci chcą porozmawiać z obsługą przed zakupem. Taka rozmowa często ma na celu poproszenie o dodatkowe informacje, które związane są z danym produktem.

Może to przebiegać za pomocą drogi mailowej lub telefonicznej. Każda z nich powinna przebiegać w miłych stosunkach, tak aby wzbudzić zaufanie klienta do naszej marki.

Grupa docelowa

Nie kieruj swoich produktów do wszystkich, a do jednej lub dwóch konkretnych grup. Przeanalizuj dokładnie co sprzedajesz oraz komu chcesz to sprzedawać. Dla przykładu, pluszaki o wiele lepiej sprzedadzą się klientom posiadającym dzieci, kieruj więc swoją kampanię właśnie do nich.

Grupa docelowa świetnie sprawdzi się podczas reklam na przykład na Facebooku. Spersonalizuj odbiorców i zwiększ konwersje.