Firma i biznes

Ile kosztuje założenie bloga

Ile kosztuje założenie bloga?

Od kilku dobrych lat prowadzenie bloga jest bardzo popularne, tak też zaczynało wiele znanych nam celebrytów, którzy dzisiaj zajmują się zupełnie innymi rzeczami. Tak naprawdę wpisując dowolne pytanie bądź frazę, natrafimy na masę blogów prowadzonych przez różne osoby. Co fajne, mimo, że wiele ludzi może pisać o tym samym, to każdy z nich będzie mieć inne zdanie w tym temacie. Wolność słowa, zajawka oraz chęć podzielenia się czymś z innymi bardzo odpowiada twórcom, dlatego nic dziwnego, że mamy tak szeroki wybór blogerów.

Są blogi kulinarne, modowe, finansowe czy firmowe, gdzie porusza się tematy ściśle związane z przedsiębiorstwem. Mimo, że założenie bloga może być w 100% darmowe, to coraz to więcej osób decyduje się na jego płatną wersje. Na taką decyzje składa się wiele czynników, które później poruszymy.

Niezależnie od tego jaki kontent będziesz poruszać na swoim blogu, samo jego założenie to dosłownie kilka chwil. Jednak jak wygląda kwestia finansowa? Ile kosztuje założenie bloga i czy są to koszty, na które każdy z nas może sobie pozwolić?

Płatny vs darmowy blog

Darmowy vs płatny blog – co je różni i który wybrać?

Darmowy jak i płatny blog możemy założyć w minutę. Gorzej jest z wymyśleniem odpowiedniej nazwy oraz pomysł, czyli co będziemy na nim publikować. Do założenia darmowego bloga potrzebni jesteśmy tylko my, laptop i dostęp do Internetu. Jeśli jednak zdecydujemy się na zainwestowanie dobrzy by było znać tego zalety.

Darmowy blog Płatny blog
Jeśli planujesz tworzyć coś czysto hobbistycznie i nie chcesz inwestować w swojego bloga, ta opcja jest idealna dla Ciebie. Jednak ma ona swoje minusy. Darmowego bloga możesz założyć na przykład na blogger.com, które z pewnością znasz dzięki ich logu – biała, charakterystyczna litera B na pomarańczowym tle. Jednak często bywało tak, że niektóre blogi z dnia na dzień zostały usunięte, jeśli nie zapisujesz swoich prac na dysku, cała Twoja ciężka praca poszła na marne. Świetnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcemy tworzyć coś profesjonalnego i stylowego. Posiadanie własnej domeny oraz własnego serwera daje nam dużo możliwości. Co ważne, nasz blog nie zostanie nagle usunięty i nie będą pojawiać się na nim różne reklamy, które często zdarzają się w przypadku blogów darmowych. Dodatkowo daje nam to możliwość wybrania motywu i kolorów, które będą na naszej stronie.
Sprawdź też:  Inwestowanie w siebie. Jak się rozwijać?

Koszt założenia bloga

Ile kosztuje założenie bloga? 9 kroków

Założenie jak i prowadzenie profesjonalnego bloga wiążę się z różnymi kosztami, które mają na celu przyciągnięcie czytelników. Wszystkie z niżej wymienionych czynników są bardzo ważne, a ich ceny bardzo często będą się wahać, między innymi naszego gustu. Aby więc o niczym nie zapomnieć przygotowaliśmy dla Ciebie listę 9 wydatków, aby Twój blog był profesjonalny.

Skupmy się na przykładzie WordPressa, czyli systemu, który został stworzony z myślą o obsłudze blogów.

Hosting

Hosting to nic innego jak udostępnianie przez dostawcę zasobów serwerowni. Powinien być on szybki i wydajny, aby poruszanie się po Twoim blogu było dla innych swobodne i łatwe. To właśnie dlatego hosting jest pierwszym wydatkiem. Warto jest się dobrze rozejrzeć w ofertach firm hostingowych i zaczerpnąć rady kogoś, kto już jakiś serwer posiada.

To właśnie dzięki hostingowi możesz zainstalujesz WordPress.org, gdzie będziesz wgrywać zdjęcia, przechowywać zawartości swojej strony. Tutaj też może znajdować się Twoja firmowa poczta, do kontaktu z Tobą.

Najtańszy hosting możesz znaleźć już za kilkanaście złoty. Zazwyczaj jest on opłacany raz w miesiącu, przez co wiele firm hostingowych daje rabaty w przypadku uiszczenia kwoty za cały rok w przód.

Domena

Domena to adres całego Twojego bloga. Ich koszt od kilku złoty do nawet 200 złoty. Ceny domeny wahają się w zależności od tego, jakie posiadają rozszerzenie, na przykład: „.pl”, „.com”. Koszt domeny obejmuje cenę całoroczną, oznacza to, że jeśli będziemy chcieli dalej z niej korzystać to w przyszłym roku również będziemy musieli zapłacić.

Uważaj na oferty darmowych domen. Często bywa tak, że tylko pierwszy rok jest za darmo, a za kolejne trzeba płacić jak za zboże.

WordPress

WordPress jest w 100% darmowy. Jedyne koszty jakie możesz tu ponieść to zleceniu komuś, zainstalowanie Ci hostingu.

Sprawdź też:  Fotografia produktowa - Co to jest i ile kosztuje?

Szablon

Szablon może być darmowy, ale możemy także za niego zapłacić. Jego ceny zaczynają się od kilku do nawet kilkunastu dolarów amerykańskich. By móc sprawdzić przykładowe motywy kliknij tutaj lub tutaj.

Decyzja o szablonie jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie w takim stylu będzie Twój cały blog. Postaraj się, aby był on przyjazny, jasny i czytelny.

Prowadzenie bloga

Przede wszystkim w koszty prowadzenia bloga trzeba wpisać coroczne/comiesięczne opłaty hostingu i coroczne domeny. Szablon kupujemy raz i nie musimy już więcej za niego płacić. Co ciekawe, niektóre szablony mają specjalny PIN, przez który użyjemy go tylko raz, ale nie zawsze się tak zdarza, dzięki czemu jeden motyw możemy użyć na kilku stronach.

Jeśli jednak nie mamy czasu na pisanie lub wychodzi nam to niezbyt dobrze, wtedy musimy być gotowi na kolejne wydatki. Nie możemy również zapomnieć o tym, że blog kosztuje nas poświęcony na niego czas.

Ile kosztuje zlecanie tekstów?

Pisaniem tekstów na czyjeś zlecenie zajmuje się copywriter, aby dowiedzieć się kto to taki kliknij tutaj. Cena zazwyczaj dotyczy 1000 znaków, na przykład za te liczbę płacimy 16 złoty. Oznacza to, że za artykuł, który ma 18 000 znaków zapłacimy 288 złoty. Zanim jednak zlecimy komuś pisanie, spytajmy o jego poprzednie prace, dzięki temu będziemy wiedzieć jak dana osoba pisze i czy nam się to podoba. Warto jest też nakreślić copywriterowi o czym ma pisać i jak my to widzimy.

Zdjęcia na bloga – ile kosztują?

Blog to w 85% treść, ale nie możemy zapominać o zdjęciach. Powinny być one ładne, wyraźne i wszystkie w takim samym rozmiarze. Dodatkowo to co się na nich znajduje musi być oparte o to, co możemy przeczytać w artykule.

Zdjęcia możemy zrobić sami telefonem lub jeśli ktoś posiada, lepszym sprzętem. Ale gdy ktoś nie czuje się dobrze w roli fotografa możemy zatrudnić profesjonalistę. Taka sesja zazwyczaj będzie kosztować około 300 złoty. Możemy porozmawiać z fotografem o ewentualnej współpracy i wtedy koszty mogą być niższe.

Sprawdź też:  Freelancing - co to jest i na czym polega?

Newsletter

To jeden z najdroższych elementów całego bloga, który nie jest obowiązkowy, ale bardzo polecany przez blogerów. Newsletter świetnie sprzedaje i promuje treści zawarte na blogu. Są oczywiście strony, które oferują go za darmo. Na sam początek, darmowy newsletter oczywiście da radę, ale kiedy blog zacznie się rozwijać i mieć coraz to więcej czytaczy, warto zainwestować w coś lepszego.

Promocja i reklama

Opcji promocji jak i reklamy w obecnych czasach mamy naprawdę sporo. Weźmy na tapet reklamę na Facebooku. Ułatwia ona start, a rozwój strony rośnie błyskawicznie. Cena takiej reklamy zależy od ilości kliknięć, dlatego ciężko jednoznacznie określić ten koszt.

Dodatkowo możemy kupić linki – udostępnianie linków naszego bloga na innych stronach – lub artykuły sponsorowane.

Koszt założenia i prowadzenia bloga? – podsumowanie

Ostateczny koszt zależy tylko i wyłącznie od Ciebie oraz od tego jaki masz budżet. Każda kwota włożona w bloga jest w stanie go wypromować, a z Ciebie zrobić prawdziwego blogera roku. Zastanów się jakie są Twoje priorytety i na czym konkretnie Ci zależy, a następnie oblicz ile chciałbyś na ten cel przeznaczyć.