Firma i biznes

Gdzie szukać zleceń jako copywriter

Gdzie szukać zleceń jako copywriter?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że można zarabiać bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ możemy pracować z własnego łóżka z kubkiem gorącej kawy. Jej zalety możemy docenić szczególnie jesienią i zimą, gdy pogoda nas nie rozpieszcza, a my nie musimy wstawać wcześnie rano, iść na przystanek autobusowy lub do samochodu, a następnie stać w korkach w obawie, że się spóźnimy.

Oczywiście praca zdalna ma swoje plusy jak i minusy oraz nie będzie idealna dla każdego. Jednak, jeśli już zdecydujesz się na zarabianie w tym stylu warto jest wiedzieć, gdzie możesz znaleźć oferty pracy.

Copywriter to jeden z zawodów, który możesz wykonywać zarówno zdalnie jak i w biurze. Będzie to uzależnione od tego czy i w jakiej firmie będziesz pracować, a może będziesz szukać czegoś na własną rękę. Do tego zawodu niezbędny jest laptop lub komputer, dostęp do Internetu, lekkie pióro i duża ciekawość świata. Oczywiście to wszystko musi być połączone z dokładnością i poprawnością ortograficzną, interpunkcyjną jak i stylistyczną. O co akurat w obecnych czasach nie musimy się zbytnio martwić, ponieważ prawie każdy błąd wyłapie za nas program, w którym piszemy.

Kim jest copywriter?

Po samym wstępie na pewno już wiesz kim jest copywriter i czym się zajmuje. Jest to osoba, która pisze artykuły, wpisy na bloga czy posty dla swoich klientów. Tematyka może być różna od organizacji pomieszczeń po lajki na Instagramie. To o czym będziesz chciał pisać, zależy wyłącznie od Ciebie. Najlepiej jest wybrać tematy, które Cię interesują lub na których się znasz. W ten sposób praca będzie dla ciebie łatwiejsza i przyjemniejsza. Wielu copywriterów nie określa sobie jednej tematyki, ponieważ chcą w ten sposób dowiedzieć się nowych rzeczy.

Praca ta jest świetną metodą na powiększenie swojego zasobu słów, nauczenia się zasad pisowni oraz zarobienie naprawdę przyzwoitych pieniędzy. Wiele osób mimo posiadania stałej pracy, dorabia w ten sposób do domowego budżetu. Twoje wynagrodzenie będzie zależeć od ilości napisanych znaków, jakości całego tekstu oraz stawki, jaką ustalił wcześniej zleceniodawca.

Sprawdź też:  Model Canvas - czym jest i na czym polega?

Jak wygląda praca copywritera?

Praca copywritera nie opiera się tylko na pisaniu. Taka osoba zazwyczaj dostaje rozpiskę całego artkułu, czyli tytuł oraz nagłówki. Dzięki temu wie on dokładnie o czym ma napisać. Nawet jeśli dobrze znasz temat, z którym przyszło Ci się zmierzyć, to warto jest sprawdzić co na ten temat piszą inni i zaczerpnąć inspiracji. Może wpadnie Ci w oko coś, co ty byś pominął lub dodasz do tekstu nowy punkt widzenia. Kiedy masz już wszystko rozplanowane, możesz przejść do pisania.

Zastanów się co napiszesz w każdym z podpunktów. Pamiętaj, że w nagłówku H1 oraz H2, powinno być około 150 znaków ze spacjami. Jeśli jest coś, co się w nich zmieści, a jest naprawdę istotne dopisz nagłówek H3, który może mieć mniej znaków i być dopełnieniem reszty. Wyczerp temat. Tylko dobrze i porządnie napisany tekst będzie mógł się znaleźć na pierwszej stronie wyszukiwań w Google.

Gdzie szukać zleceń jako copywriter? – 5 porad

Znalezienie pierwszych zleceń wcale nie musi być tak trudne, jak się wydaje. W obecnych czasach pandemii, gdzie wiele firm przeniosło się na tryb zdalny, coraz więcej poszukuje się osób właśnie do tego typu pracy. Jeszcze rok czy dwa temu, tego typu ofert było o wiele mniej i/lub były cięższe do znalezienia. Często było również potrzebne doświadczenie, aby pracodawca mógł ocenić Twoje kwalifikacje. Jak to wygląda teraz?

Ofert do pracy jako copywriter jest o wiele, wiele więcej. Dodatkowo nie musimy ich szukać na stronach, które specjalizują się w branży e-commerce. Wystarczy, że wejdziesz na bardzo popularną platformę, jaką jest OLX.

Agencje marketingowe lub agencje SEO

Takie agencje często znajdują się w naszym mieście lub bardzo blisko niego. Niektóre z nich mogą oferować ciekawe, płatne staże, dzięki którym będziemy mogli nabrać doświadczenia, a później postarać się o lepszą posadę.

Sprawdź też:  Jak skutecznie zarządzać czasem? Poznaj sprawdzone metody

Większe agencje szukają nie tylko pracowników na miejscu, ale także tych zdalnych. Na raz współpracują oni z kilkoma copywriterami. Nawet jeśli będą oni preferować pracowników z doświadczeniem, możesz napisać jeden, wybrany przez siebie tytuł i napisać o tym artykuł i wysłać go wraz z swoim CV.

Grupy na Facebooku

Na Facebooku powstało już kilkadziesiąt tego typu grup. Jedne są do oferowania się jako copywriter, a drugie są dla zleceniodawców, gdzie to my odpowiadamy na ich ogłoszenia. Zazwyczaj są to oferty dobrze płatne, jednak musimy brać pod uwagę bardzo dużą konkurencję doświadczonych już copywriterów.

Jedne z najbardziej polecanych grup na Facebooku dla copywriterów to:

  • Copywriter poszukiwany – zlecenia dla copy,
  • Copywriter Oferty (MARKET),
  • SEO/SEM Polska / Marketing Internetowy / E-commerce / Copywriter /Wordpress,
  • Copywriting, seo copywriting – zlecenia dla copywritera,
  • SEO Copywriting | Zlecę – Oferuję,

W nawiasach nie bez powodu podaliśmy Wam obecną liczbę członków. W ten sposób możecie określić, jak duża jest konkurencja

Portale ogłoszeniowe

Tak jak już wspominaliśmy na portalach ogłoszeniowych typu OLX czy Gumtree, można znaleźć coraz więcej ofert dla copywriterów. Nie będą to tylko zlecenia na cały etat, ale także te drobne i jednorazowe. Oczywiście nie musimy się ograniczać tylko do portalów, które nie są dedykowane freelancerom. Oferia.pl jak i freelanceria.pl to dwie strony, które stricte są przeznaczone właśnie dla nich.

Jak szukać na takich portalach? To proste, na pierwszych dwóch przez nas podanych, czyli OLX i Gumtree wystarczy, że wejdziesz w kategorię praca, a w lupkę wpiszesz frazę „copywriter”. Pamiętaj o ustaleniu pracy zdalnej lub na miejscu oraz miasta. Na kolejnych dwóch szukaj ofert w kategorii „copywriting”. Tu niestety musimy licytować się z innymi twórcami.

Giełda tekstów

To strona internetowa, gdzie możesz wystawić wcześniej napisane przez siebie teksty. Drugą opcją na zarobek jest branie zleceń od osób, które je potrzebują. Tematyka jest różnorodna, co pozwala Ci na znalezienie czegoś dla siebie. Rejestracja jest bardzo szybka i prosta. W swojej prośbie o założenie konta, będziesz poproszony o dodanie tam jakiś swoich tekstów.

Sprawdź też:  Strategia SEO – co to jest i jak ją wdrożyć?

GoodContent

To kolejna strona, gdzie możesz szukać jak i pisać. Tutaj podczas rejestracji jesteś poproszony o napisanie tekstu, który będzie zawierać minimum 500 znaków na jakiś temat. My osobiście natrafiliśmy na niezależność finansową oraz pomysły na spędzenie wakacji.

Jak wycenić swoją pracę jako copywriter?

Wycenienie swojej pracy jest trudnym elementem całej układanki. Z jednej strony chcemy zarobić uczciwe pieniądze, a z drugiej nie chcemy być „za drodzy”. Jak więc wypośrodkować swoją stawkę dla klienta?

Przede wszystkim zacznij od tego, ile mniej więcej czasu spędzasz na napisaniu jednego, długiego tekstu. Weź pod uwagę nie tylko sam proces tworzenia, ale również cale przygotowanie się. Jeśli nie widzisz się w pisaniu tekstów długich na przykład na bloga, to weź pod uwagę to, co Ty lubisz pisać – opisy produktów czy wpisy do reklam. Druga sprawa to zastanów się, ile chcesz zarabiać na godzinę. Przyjmuje się, że stawką minimalną jest 10 złotych. Oceń swoje umiejętności oraz tempo pracy – to główne czynniki, które Ci w tym pomogą.

Gdzie szukać zleceń jako copywriter? – podsumowanie

Jak sam widzisz jest wiele opcji, które umożliwiają Ci znalezienie pracy jako copywriter. Zanim jednak postanowisz zarabiać w taki sposób, zastanów się czy to na pewno jest dla Ciebie. Nie jest to praca trudna, jednak wymaga pewnych umiejętności, takich jak sprawne i poprawne pisanie. Dodatkowo jest ona siedząca i to przy komputerze, gdzie ciągle męczą się oczy. Dlatego nie zapomnij, żeby zaopatrzyć się w odpowiednie okulary.