Instagram

Jak zrobić ciekawe zdjęcia na Instagram

Jak zrobić ciekawe zdjęcia na Instagram? Prosty sposób

Czasy kiedy bardzo ładne zdjęcia można było zrobić tylko za pomocą lustrzanki już dawno minęły. Dzisiaj możesz zrobić piękne zdjęcie na Instagram za pomocą tego, co masz w kieszeni cały czas – przy pomocy swojego telefonu!
Chcesz poznać wskazówki i sekrety, dzięki którym Twoje zdjęcia będą robiły piorunujące wrażenie? Czytaj dalej!

Parner

Zapoznaj się ze swoim aparatem

Większość ludzi ma już w kieszeni bardzo dobry sprzęt, którym mogą robić przyzwoitej jakości zdjęcia. Problem polega na tym, że nie potrafią w pełni wykorzystać jego potencjału. Musisz dokładnie przebadać wszystkie opcję w Twoim aparacie, tak aby w razie potrzeby zrobienia idealnego ujęcia móc wykorzystać w pełni jego potencjał.

Tryb HDR

Jeżeli jesteś początkującym fotografem, raczej unikaj robienia zdjęć w tym trybie. Łączy on kilka takich samych zdjęć w różnych ekspozycjach w jedno, pomagając robić Ci lepsze zdjęcia. Jednak nie zawsze ten tryb na telefonach działa dobrze i wyrządza więcej krzywdy niż pożytku sprawiając, że kolory na zdjęciach są nienaturalne. Musisz samem sprawdzić jak działa to w Twoim przypadku.

Tryby fotograficzne

Ze względu na sytuację możesz w większości smartfonów ustawiać specjalne tryby w zależności od sytuacji. Za przykład posłuży nam tutaj tryb portretowy. Ma on na celu wyróżnić i „zebrać” ostrość na pierwszy plan, rozmywając tło tworząc efekt bokeh. Jest on nie tylko przydatny przy robieniu zdjęć osób ale również produktów czy jedzenia.
Najlepiej sprawdza się gdy robisz zdjęcia przy dobrym oświetleniu na zewnątrz oraz obiektom nieruchomym.

Jeżeli używasz iPhone użyj trybu LIVE Photo aby po zrobieniu zdjęcia móc wybrać najlepsze ujęcie!
Na Androidzie – włącz tryb seryjnych zdjęć (lub przytrzymaj dłużej przycisk migawki)

Jak zrobić idealne zdjęcie na Instagram?

Baw się głębią ostrości
Głębia ostrości to niewątpliwie bardzo fajny sposób aby Twoje zdjęcia były jeszcze lepsze. Używając minimum poświęcenia jesteśmy w stanie sprawić, że nasze zdjęcie będzie wyglądało profesjonalnie. Jak to zrobić?
Robiąc np. zdjęcie w osobie w lesie, dotknij na obiekt, który chcesz żeby był wyostrzony. W naszym przypadku będzie to model/modelka. Gdy ostrość na pierwszym planie zostanie ustawiona właściwie, tło zostanie ładnie rozmyte dając niesamowity efekt.

Głębią ostrości możesz bawić się na setki sposobów. Możesz robić zdjęcia rozmywając pierwszy plan, tworząc np. „ramkę” z liści. Taki trend staję się coraz bardziej popularny.

Odpowiednia kompozycja

Kompozycja w zdjęciu jest kluczowa aby zdjęcie było idealne. Jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z fotografią warto zapoznać się ze złotą zasadą trójpodziału na zdjęciach.

Co to jest zasada trójpodziału?

Dzieli nam ona zdjęcie na (dokładnie tak jak myślisz) 3 równe części. Cały sekret tkwi, żeby najciekawsze naszym zdaniem punkty umieścić w przecinających się liniach. Są to najmocniejsze punkty zdjęcia. Zarówno telefony z IOS i Androidem mają funkcję włączenia siatki, według której idealnie widać owe punkty. Zacznij robić zdjęcia z jej pomocą, a po pewnym czasie robienie zdjęć według tej zasady wejdzie Ci w nawyk.
Oczywiście pamiętaj – zasady są po to, żeby je łamać. Zdarza się, że bardzo dobre fotografie łamią owy przepis, tak więc nie bój się – eksperymentuj.

Oświetlenie zdjęć na Instagram

Światło to najważniejszy czynnik, dzięki któremu może być możliwe tworzenie zdjęć. Niewątpliwą kwestią jest fakt, że najlepsze światło to takie zastane. Warto wspomnieć również fakt, że najlepsze fotografie tworzy się w tak zwanej „złotej godzinie”. Jest to godzina przed zachodem słońca, gdzie mamy piękne, zmiękczone światło, które pomaga nam tworzyć piękne fotografie.

Druga ważna zasada jest taka, że lepiej niedoświetlić zdjęcia niż prześwietlić. Niedoświetlone łatwiej jest potem edytować i rozjaśnić. Gdy mamy „przepalone” zdjęcie często niestety nie udaje się go uratować.
Gdy podczas robienia zdjęcia w swoim telefonie zobaczymy, że zdjęcie jest za jasne – skorygujmy to za pomocą edycji kompozycji (opcja dostępna na każdym telefonie).

Ciekawe tło do zdjęć na Instagram

Niezależnie czy robisz zdjęcia osoby, jedzenia czy produktów niezwykle istotnym czynnikiem jest tło. Zawsze staraj się szukać nietypowego tła, które będzie spójne z tym co chcesz przekazać przez zdjęcie. Pamiętaj o tym, aby przy robieniu portretów, zza głowy modelki/modela nie wystawała np. żadna latarnia, słup itp.

Rekwizyty do zdjęć na Instagram

Bardzo łatwym i często tanim sposobem na wprowadzenie magii do zdjęć jest dodanie rekwizytów. Szklana kula, termos z herbatą, liście, ziarnka piasku, to tylko kilka z tysięcy popularnych rzeczy, które możesz wprowadzić do zdjęć aby je ożywić.

Edycja zdjęć na Instagram

Masz już swoje idealne ujęcie. Czas przenieść je na wyższy poziom – dodać kolorów, nasycenia, tak aby wprawić odbiorcę w osłupienie i dodać do zdjęcia efekt „wow”
Edycja zdjęć to czasem bardzo czasochłonne zajęcie, wymagające sporej wprawy oraz doświadczenia. Potrzeba czasu aby znaleźć swój własny styl i kolory, które nam najbardziej pasują.
Sprawdź najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie dzięki którym Twoje zdjęcia będą wyglądały modnie i profesjonalnie. Poniżej lista wybranych apek przez nas:

Lightroom CC
VSCO
Tezza
Snapseed

Jak widzisz, robienie zdjęć na Instagram to nie taka trudna sprawa. Wystarczy poznać kilka kluczowych zasad, przez które Twoje zdjęcia przyciągną uwagę innych. Pamiętaj aby cały czas eksperymentować, szlifować i stworzyć swój styl. Dobrym pomysłem jest również inspiracja zdjęciami osób, które są w tym dobre.