Social Media

Facebook Marketplace – co to takiego

Facebook Marketplace – co to takiego?

Facebook to zaraz po Instagramie jeden z najpopularniejszych social mediów. Nie ma się, więc co dziwić, że posiada on coraz więcej funkcji, które mają na celu urozmaicić portal i przyciągnąć nowych użytkowników. Dodawanie relacji, prowadzenie live’a, wspólne oglądanie filmów – Facebook staje się coraz bardziej różnorodny. Dość ciekawą opcją jaką daje nam Facebook jest możliwość sprzedaży i kupna różnych przedmiotów.
Wszystko to dzięki Facebook Marketplace. Korzystając z niego w prosty sposób jesteśmy w stanie wystawić niepotrzebne rzeczy na sprzedaż takie jak szkolne podręczniki, ubrania czy zabawki. Wystarczy wstawić zdjęcie danej rzeczy, zamieścić opis wraz z ceną, wybrać kategorię do jakiej pasuje przedmiot i miasto, z którego sprzedajemy. Towar wysyłany jest za pomocą firm kurierskich bądź poprzez odbiór osobisty.

Oczywiście z Facebook Marketplace mogą korzystać osoby prywatne jak i profesjonalne firmy. Nie jesteśmy zmuszeni do posiadania własnej strony na Facebooku lecz sprzedaż przez nią będzie łatwiejsza i bardziej profesjonalnie odbierana.

Facebook Marketplace ma wiele zalet

Według nas dużym plusem jest obserwowanie produktów. Podczas przeglądania różnych ofert, możemy zaznaczyć te, którymi jesteśmy najbardziej zainteresowani i sprawdzać ich status.
Także w przypadku wysyłki kurierem możemy na bieżąco monitorować przesyłkę, przez co mamy pewność, że dana rzecz została wysłana.
A najważniejsze jest to, że kupno oraz sprzedaż na ten moment jest w 100% darmowa. W przypadku innych portali jak Allegro czy Olx jesteśmy zmuszeni płacić prowizję za całą sprzedaż lub w poszczególnych kategoriach.

Sprzedaż na Marketplace opiera się w dość dużym stopniu na komunikowaniu się, że sprzedawcą/klientem za pomocą aplikacji Messenger tak więc nie musimy zakładać dodatkowego konta. Płatność za towar odbywa się zazwyczaj podczas odbierania przesyłki: bezpośrednio do rąk sprzedawcy w przypadku odbioru osobistego lub gdy paczkę dostarcza kurier-poprzez odebranie za pobraniem (płacimy kurierowi po odebraniu przesyłki).

Sprawdź też:  Profil na LinkedIn – jak zrobić go dobrze?

Facebook Marketplace to wciąż niedopracowane narzędzie!

Pomimo łatwości kupna i sprzedaży na Facebook Marketplace, za minus niewątpliwie można uznać fakt, że spora grupa osób sprzedających na Marketplace umieszcza ogłoszenia danego produktu w wielu kategoriach, w większości nie mających absolutnie nic wspólnego z rodzajem sprzedawanej rzeczy.
Jest do uciążliwe szczególnie dla osób, którzy szukają konkretnego przedmiotu, a w zamian znajdują mnóstwo ofert totalnie innych rzeczy.
Kogo z nas nie zdenerwowałaby sytuacja, w której szukamy np. sukienki, a w kategorii pokazuje się rower ;).

Dodatkowo nie ma możliwości wykonywania internetowych przelewów, które w mojej ocenie są już standardem. Blik czy Przelewy24 to nieodłączny element e-commercu. Brak szybkich płatności powoduje, że trzeba być dość ostrożnym podczas zawierania transakcji, aby nie zostać oszukanym.

Facebook Marketplace vs OLX, Allegro I reszta – co wybrać?

Będąc w temacie internetowej sprzedaży należy wspomnieć także o konkurencyjnych serwisach takich jak Allegro czy OLX.
Porównując te dwa miejsca kupna i sprzedaży oraz fakt, że na Facebook Marketplace nie jest to tak rozwinięte jak na innych tego typu serwisach można uznać, że lepiej jest skorzystać z Allegro czy też OLX.
Marketplace ma oczywiście swoje zalety takie jak sprawdzenie osoby, od której kupujemy dany produkt poprzez odwiedzenie jej profilu na Facebooku, jednakże chaos jaki panuje wśród kategorii i brak możliwości zapłaty przelewem online, Blikiem czy też innym środkiem jest dość uciążliwe i zniechęcające.