Inne

Jak sprawdzić hasło na Gmail?

Jak sprawdzić hasło na Gmail?

W dzisiejszych czasach skrzynki mailowe są zapełnione wieloma wiadomościami, różnego rodzaju dokumentów, ofert czy newsletterów. Dla wielu osób niezwykle istotne jest, aby korzystanie z poczty internetowej przebiegało szybko i żeby wiadomości były od razu widoczne, gdy ktoś je do nas wyśle.

Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o skrzynki internetowe, jest poczta Gmail. Ma ona wiele atutów takich jak np. sprawnie działająca aplikacja czy połączenie z innymi usługami Google. Jest też to poczta, która pokazuje nam powiadomienia na telefonie, dlatego, jeśli czekamy na jakąkolwiek ważną wiadomość, która ma się pojawić niebawem, to internetowa skrzynka mailowa od znanej amerykańskiej firmy, jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak ludzie bardzo często mają problem, zwłaszcza Ci z pokolenia rodziców i dziadków, aby zalogować się na e-mail, ponieważ np. zapominają hasła lub nieprawidłowo je wpisują.

W poniższym artykule chciałbym się skupić częściowo na aspekcie związanym z tym tematem: zarządzanie hasłami, ich odzyskiwanie i zapamiętywanie z pomocą Menedżera Haseł.

Partner

Zapomniałem hasło na Gmail – co zrobić?

Aby sprawdzić hasło do poczty Gmail, należy postępować następująco:

– otworzyć przeglądarkę na stronie: rozwiązywanie problemów z logowaniem,

– kolejnym krokiem, który należy wykonać, jest wybranie opcji: Nie znam swojego hasła, a następnie umieszczenie w odpowiednim do tego miejscu swojego adresu e-mail i kliknięcie przycisku kontynuuj,

– etap trzeci to przepisanie należycie kodu znajdującego się na pokazanym obrazku,

– w czwartym etapie Google poprosi nas o wpisanie ostatniego hasła, które pamiętamy. Uwaga! Nie należy się obawiać podania złego hasła. Jeśli natomiast hasło będzie prawidłowe, system zaloguje nas do poczty (będzie wtedy możliwość zmiany hasła na lepsze, takie, które tym razem zapamiętamy). Przy podaniu niewłaściwego hasła, Google poprosi nas o zweryfikowanie własności naszego konta za pomocą np. kodu sms lub pytań pomocniczych.

Sprawdź też:  Netykieta w Internecie – czym jest i jakie ma zasady?

Zapomniałem adres e-mail i hasło

Jest to raczej rzadko spotykany wypadek, aczkolwiek i takie już się zdarzały. Często bywa to spowodowane tym, że adres mailowy był długi, posiadał jakieś znaki specjalne w nazwie. Mógł być używany jako rezerwowy, ponieważ jakaś inna skrzynka mailowa, bardziej nam pasowała.

W takiej sytuacji powinno się poczynić takie oto kroki:

– podobnie jak w przypadku wcześniejszej instrukcji, należy zacząć od strony rozwiązywanie problemów z logowaniem,

– w drugim etapie należy wybrać opcję: Nie znam swojej nazwy użytkownika,

– w kolejnym kroku Google zapyta nas o dane kontaktowe, które pomogą nam odzyskać tę skrzynkę, będzie to: pomocniczy adres e-mail lub numer telefonu, a także Imię i nazwisko, które zostało podane przy zakładaniu konta. Po wypełnieniu tych danych są dwa możliwe scenariusze: dane okażą się prawidłowe lub nieprawidłowe.

W przypadku pierwszej opcji Google zaoferuje nam nazwę użytkownika i przejście do dalszych etapów konfiguracji naszego konta.

Natomiast w drugim rozwiązaniu, system wyświetli komunikat o tym, że nie zostało znalezione konto, posiadające podane przez nas parametry. W wypadku niepowodzenia, dobrym pomysłem będzie próba wpisania innych adresów e-mail, których mogliśmy użyć. Należy się również upewnić, czy podczas wpisywania nie został popełniony błąd, tzw. literówka.

– Po spełnieniu tych wszystkich zadań, należy dalej postępować według dalszych wskazówek pokazujących się na ekranie.

Pamiętam e-mail i hasło, ale potrzebuje je zmienić

Wielokrotnie zdarza się również, że użytkownik, pragnie zmienić swoje hasło i e-mail np., dlatego by było mu wygodniej. W takim przypadku instrukcja działania wygląda tak:

– najpierw należy się zalogować do jednego ze swoich kont Google np. Gmail,

– następnie w wyskakującym oknie, w górnej części ekranu, należy przycisnąć na kafelek z napisem: Moje konto,

Sprawdź też:  Popularne skróty młodzieżowe - Co oznaczają?

– kolejnym etapem będzie przejście do sekcji Logowanie i bezpieczeństwo, a potem Logowanie w Google,

– przedostatnim krokiem, który należy wykonać jest kliknięcie Ustawień hasła,

– ostatnim co należy wykonać jest wpisanie nowego hasła i jego zapisanie, a następnie korzystania konta Google, w najlepsze.

Wskazówki dotyczące haseł

Bardzo istotne jest również, aby zmieniając hasło zabezpieczyć się na przyszłość i więcej razy nie przechodzić przez żmudny proces odzyskiwania danych logowania do kont Google, w tym oczywiście poczty Gmail.

Menedżer haseł

Najlepszym pomysłem przy wymyślaniu haseł jest Menedżer haseł Google. Ma on trzy bardzo duże zalety. Są to:

– Utworzenie i zapisanie silnego, oryginalnego hasła (które będzie ciężkie do złamania), którego jednocześnie nie będziemy musieli pamiętać. Sugeruje, aby hasło użyte w różnych serwisach Google, nie było identyczne, ponieważ będzie to ułatwienie do przejęcia kilku kont naraz.

– Ochrona wszystkich haseł, które zapisaliśmy — przy pomocy dostępnych zabezpieczeń. Powiadomi nas o tym, jeśli nasze hasła wyciekły do przestrzeni internetowej, pomoże je szybko i sprawnie zmienić oraz podpowie nam, jeśli ktoś zaloguje się na konto z innego urządzenia i da nam możliwość zablokowania dostępu.

– Automatyczne wypełnianie hasła, co oszczędzi nam wiele kłopotu, jeśli jest niełatwe do zapamiętania. Kiedy musimy działać bardzo szybko pod wpływem stresu np. kiedy zbliża się deadline, jest to znakomite rozwiązanie.

Menedżer haseł działa w ten oto sposób, że zbiera potrzebne mu informacje, aby wypełniać zadania na urządzeniu m.in. analizowanie i rozwiązywanie problemów. Informacje te są oczywiście szyfrowane podczas przesyłania, tak aby nie wpadły w niepowołane ręce.

Instrukcja Menedżera haseł

Aby ustawić by na naszym komputerze lub smartfonie, działanie Menedżera haseł istnieją dwa sposoby. Jednym z nich jest włączenie synchronizacji w przeglądarce Chrome, jeśli takowej używamy, natomiast drugi sposób to zalogowanie się do jakiegoś konta. W tym momencie wyskoczy nam prośba o użycie hasła z konta Google, którą należy potwierdzić. Po spełnieniu tych warunków będziemy mogli już korzystać np. poczty gmail bez wpisywania za każdym razem hasła.