Social Media

Jak promować kanał na YouTube? 10 Metod

Jak promować kanał na YouTube? 10 Metod

Wielu początkującym YouTuberom sen z powiek spędzają ciągłe myśli, w jaki sposób dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Konkurencja jest ogromna, więc musisz wykazać się ogromną kreatywnością i dyscypliną w procesie promocji swojego kanału. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przedstawię Wam 10 porad, które pomogą Ci się rozwinąć i wyróżnić na YouTube.

Współpracuj z innymi YouTuberami

Jest to zdecydowanie jeden z lepszych sposobów na promocję kanału. Jest to tak zwany win – win, ponieważ, gdy inny twórca promuje Cię na swoim kanale, bądź udostępnia filmy z Twoim udziałem, tworzy Ci świetną reklamę. Działa więc to w obie strony. Gdy Ty promujesz innego twórcę, on również na tym zyskuje! Najlepsze efekty osiągniecie, gdy kanały, które prowadzicie są o podobnej tematyce i trafiacie do podobnego grona odbiorców.

Płatne reklamy

Możesz także skorzystać z usług płatnej reklamy – True View. To zapewni Ci szybki napływ nowych subskrybentów pod warunkiem, że stworzysz reklamę, której po 5 sekundach widz nie będzie miał ochoty wyłączyć. Warto dobrze to przemyśleć i stworzyć coś unikatowego, co przyciągnie uwagę innych ludzi. Jest to jeden z najefektywniejszych sposobów, lecz oczywiście ma swoje minusy.

Social Media

Nie od dziś wiadomo, że chcąc być popularnym w Internecie należy udzielać się w interesujący dla widza sposób w mediach społecznościowych. Chcąc rozwinąć kanał na YouTube, warto skorzystać z mocy Instagrama czy Facebooka. Ten sposób jest oczywiście darmowy i bardzo popularny. Wybierz 2-3 portale społecznościowe, na których będziesz się regularnie udzielać i promować tam swój kanał. Pamiętaj, by stawiać na jakość, a nie na ilość treści, które publikujesz. Staraj się pozostawać w kontakcie/wchodzić w interakcje ze swoimi obserwującymi, to dodatkowo zachęci ich do śledzenia Twoich treści szczególnie na YouTube.

Pozycjonowanie SEO

Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o Twojej oglądalności w serwisie YouTube. Nie zapominaj o słowach kluczowych dotyczących publikowanego materiału, używaj tagów, zadbaj o chwytliwy tytuł filmu. Wydaje się, że to niewiele, a robi ogromną różnicę. Ze słowami kluczowymi nie można jednak przesadzić, gdyż algorytm Google wykrywa próby usilnego podbicia pozycji strony poprzez zbyt częste używanie słów kluczowych.

Zadbaj o estetykę kanału

Zbuduj kanał, który przyciągnie oko widza, a nie go odstraszy. Twórz ciekawe i spójne miniaturki, dodaj znak wodny do filmów oraz zadbaj o dobre zdjęcie profilowe i tło na kanale.  Ład i porządek zdecydowanie zachęcą widzów do obejrzenia Twoich materiałów.

Konsekwencja to podstawa

Jeżeli już podejmiesz decyzję o rozpoczęciu działalności na YouTube to bądź konsekwentny i trwaj w niej, aż do osiągnięcia zamierzonego celu. Pamiętaj, że nie zawsze będzie łatwo, będą lepsze i gorsze momenty, lecz to jest normalne, a tak wygląda proces tworzenia popularnego kanału. Także nie poddawaj się, jeżeli jeszcze nie wszystko Ci wychodzi!

Twórz filmy typu Q&A

W ten sposób tworzysz relacje ze swoimi odbiorcami. Zaczynają się oni z Tobą utożsamiać i coraz bardziej angażować się w Twoje życie i twórczość. Dodatkowo, możesz zyskać sympatię nowych widzów, którzy zdecydują się zostać z Tobą na dłużej. Pamiętaj, że ludzie pragną interakcji ze swoimi internetowymi idolami.

Twórz wartościowe treści

Ludzi w dzisiejszych czasach coraz mniej interesuje tzw. zwykła gadanina. Szukają konkretów, rozwiązań swoich problemów, motywacji lub wsparcia. Zdecydowanie są to aspekty bardzo docenianie ostatnimi czasy przez społeczność YouTube. Zadbaj o to, by kanał, który prowadzisz miał jakąkolwiek wartość merytoryczną.

Posiadaj jasną wizję przyszłości kanału

Tak jak kilka punktów wyżej. Ustal sobie swój cel, swoją tematykę kanału i nie odbiegaj zbytnio od niej. Zrzesz grono odbiorców, których interesuje podobna tematyka, ponieważ to zwiększa szanse na to, że zdobędziesz popularność, na przykład w danej grupie społecznej, co pozytywnie wpłynie na renomę i ilość wyświetleń pod Twoimi filmami.

Skorzystaj ze stron do promowania kanału na YouTube

Istnieją strony, które mogą, lecz nie muszą pomóc Ci w wypromowaniu Twojego kanału. Możesz zyskać co prawda liczbę wyświetleń, lecz procentowy czas oglądalności filmów może znacząco spaść, dlatego korzystaj, ale z rozwagą. Przykładami takich stron są: milanos.pl lub joemonster.org.

Jak promować kanał na YouTube? – podsumowanie

Każdy wie jak ciężko jest wybić się początkującym YouTuberom, gdy każdej minuty do Internetu trafiają setki godzin nowych filmów, lecz to nie znaczy, że jest to niemożliwe. Pamiętaj, że wymienione wyżej rady nie spowodują żadnych cudów i w przeciągu kilku dni, a nawet tygodni czy miesięcy nie staniesz się czołowym YouTuberem w Polsce. Wszystko wymaga czasu, pracy i poświęcenia, a dopiero wtedy możemy liczyć na jakiekolwiek efekty naszych działań. Mimo wszystko warto zastosować się do tych porad, gdyż mocno zwiększają Twoje szanse, by w przyszłości stać się gwiazdą YouTube i zawładnąć listą „na czasie”.