Social Media

Co to jest pinterest

Co to jest Pinterest?

Pinterest to nic innego jak aplikacja, ale można go używać także za pomocą przeglądarki, która umożliwia wyszukiwanie jak i przeszukiwanie ciekawych i inspirujących pomysłów.

Przez nas widziane są one jako materiały wizualne, zawierające odnośniki, do konkretnych miejsc w sieci. W Pintereście przechowywane są one na wirtualnych tablicach użytkownika, które można porządkować na różne, wybrane przez siebie sposoby.

Co ciekawe, nazwa Pinterest wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów – „pin”, czyli pinezka lub przypinać oraz „interest” co oznacza zainteresowania. Sam portal mówi o sobie jako o światowym katalogu pełnym przeróżnych pomysłów, przepisów i innych.

Jego logiem jest charakterystyczna, biała literka „P” na czerwonym, okrągłym tle.

Trzy zastosowania Pinteresta

 1. Tablica korkowa – Pinterest to idealny odpowiednik tradycyjnej, wiszącej tablicy korkowej. Na tej wirtualnej również możesz przypinać ciekawe i nietuzinkowe obrazki, cytaty czy przepisy. Możesz je uporządkować jak tylko Ci się podoba. Jedynie co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia.
 2. Social media – nie zapominajmy, że Pinterest to także medium społecznościowe. Jest jednak jego wizualną formą, podobnie jaki Instagram. Tu także możesz dzielić się zgromadzonymi przez siebie zasobami z innymi użytkownikami.
 3. Wyszukiwarka inspiracji – Pinterest działa podobnie jak wyszukiwarka Google czy YouTube. Tu te wpisujesz interesującą Cię frazę, a aplikacja pokażę Ci najlepsze dopasowania.

Co umożliwia nam Pinterest?

 • Zapisywanie na własnej tablicy pinezek, czyli pinów, od innych użytkowników,
 • Dodawanie komentarzy,
 • Przesyłanie pinezek za pomocą e-maila,
 • Udostępnianie swojej kolekcji na innych mediach jak Facebook czy Instagram.

Czym są piny na Pintereście?

Pin to po prostu pojedynczy obrazek, który widzisz na Pintereście. Każdy z nich posiada odpowiedni opis, który może zawierać hasztagi i link do miejsc w Internecie. Pinem oczywiście nie musi być tylko i wyłącznie zdjęcie. Śmiało zastąp je gifem, materiałem audio lub wideo.

Na swojej tablicy pomieścisz aż do 100 tysięcy pinów.

Pinterest a blog

Pinterest to perfekcyjne miejsce dla blogerów. A to dzięki trwałemu połączeniu pinów ze stroną WWW, z której pochodzą. Zdjęcie w aplikacji może być odnośnikiem do artykułu. Jest to dobra metoda na dzielenie się inspiracją jak i wiedzą ze swoimi czytelnikami. Fotografia powinna być powiązana z tematem przez nasz poruszanym. Mamy wtedy pewność, że na naszego bloga trafią osoby, które są nim zainteresowane.

Jeśli jesteś czytelnikiem, ale w danej chwili nie masz czasu na przeczytanie artykułu, jest na to prosta metoda. Zapisz pin. Jak to zrobić? Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie, które Ci się spodobało, a następnie wybierzesz opcję „zapisz”.

jak zapisać pin na pintereście_

Jak działają tablice?

Ważnym czynnikiem jest uporządkowana tablica na Pintereście. Każdy, zgromadzony przez Ciebie pin powinien należeć do jednej z nich. Pozwoli Ci to na zorganizowanie swojej kolekcji. Dodatkowo, szukanie poszczególnych zdjęć będzie nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze. Do dyspozycji masz ich ponad 500.

Jak nimi zarządzać? Możesz je dodawać, usuwać, zmieniać im nazwy, dobierać okładki i pisać opisy. Jeśli jakiś pin nie pasuje do danej tablicy, możesz z łatwością przenieść go do innej. Zdajemy sobie sprawę, że niekiedy ciężko jest zrobić to samemu, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy, a zarazem inspiracji, zajrzyj na profile innych użytkowników Pinteresta.

Tablice grupowe na Pintereście

Oprócz klasycznych, wyżej wymienionych, Pinterest umożliwia nam tworzenie tablic grupowych. Polega to na dodaniu innych użytkowników jako współtwórców tablicy. Razem zdecydujcie o rodzaju pinów, czyli co dokładnie ma się tam znajdować. Jak stworzyć tablicę grupową na Pintereście?

Musisz wybraną przez siebie osobę do tego zaprosić. W tym celu musisz wyszukać w jej opcjach sekcję „współtwórcy”. Wprowadź odpowiednie dane – imię i nazwisko lub adres e-mail. Gotowe!

Jako założyciel oraz współtwórca takiej tablicy, masz pewne przywileje, których innych twórcy nie posiadają:

 • Możesz usunąć poszczególne piny i twórców,
 • Masz kontrolę nad zaproszeniami do tablicy,
 • Możesz opuścić jak i usunąć tablicę w wybranym przez siebie momencie. Pamiętaj, że w przypadku jej usunięcia, nie ma powrotu, dlatego skonsultuj to najpierw z innymi twórcami.

Ukryte tablice na Pintereście

Chcesz stworzyć wyjątkową tablicę tylko dla swojej drugiej połówki lub najlepszej przyjaciółki? Pinterest Ci to umożliwia. Możesz zarządzać swoją tablicą w taki sposób, by była ona widoczna tylko dla Ciebie i osoby/osób, które do tego upoważnisz, czyli zaprosisz.

Dodane tam piny nie będą widoczne nigdzie indziej. Jeśli zmienisz zdanie co do jej statusu, możesz zawsze zmienić go na publiczny.

Tu kończy się pierwsza część naszego poradnika. Teraz dowiesz się jak działa Pinterest.

Pinterest w wersji osobistej

Pinterest dzieli się na konto osobiste i firmowe. Na początku skupimy się na pierwszej opcji. Jeśli nie wiesz jaki kierunek obierze Twój profil, to właśnie dobrze jest zacząć od prywatnego. Z jego pomocą nauczysz się jak działa cała aplikacja i odkryjesz wszystkie, najpotrzebniejsze czynności. Przekonasz się jakie typy tablic Ci się podobają oraz w jaki sposób chcesz je tworzyć.

Kidy zdecydujesz się na zmienienie profilu na firmowy, możesz zrobić to w ustawieniach konta.

Jak założyć konto osobiste na Pintereście?

Zacznij od pobrania oficjalnej aplikacji Pinterest na swój telefon. Oczywiście możesz to zrobić także z przeglądarki. Jednak ze względu na to, że zdecydowania większość osób korzysta ze smartfonów, to właśnie na nim się dziś skupimy.

Po pobraniu wejdź w nią i kliknij „zarejestruj się”. Kolejne kroki przedstawimy Ci za pomocą grafik. W dane pola wpisz odpowiednie informacje

Następnie wybierz region. Aplikacja automatycznie wybierze Polskę. Ostatnim etapem jest wybór pięciu tematów, które chcesz, aby Ci się wyświetlały. Mogą to być paznokcie, jedzenie czy tatuaże. Gdy już to zrobisz, kliknij „gotowe”. Teraz portal przekieruje Cię na stronę główną. Ostatnim krokiem rejestracji jest potwierdzenie adresu e-mail. Wejdź w swoją skrzynkę pocztową, aby to zrobić. Jeśli nie widzisz wiadomości, wyszukaj ją za pomocą lupki.

Jak dodać coś do tablicy na Pintereście?

Dodanie pina do tablicy jest dziecinnie proste. Tak jak już wspominaliśmy, musisz nacisnąć na zdjęcie, które Cię zaciekawiło, a następnie wybrać opcję „zapisz”. Pinterest na podstawie zdjęcia sam zaproponuje Ci odpowiednie kategorie. Jeśli stwierdzisz, że żadna z nich Ci nie odpowiada naciśnij „utwórz tablicę”.

Jak stworzyć pina ze swojego zdjęcia?

 1. Kliknij + i wybierz „prześlij pin”
 2. Wybierz zdjęcie
 3. Dodaj opis i adres URL, który chcesz powiązać ze zdjęciem
 4. Kliknij gotowe
 5. Zapisz w wybranej tablicy

Pinterest dla firm

Prowadzisz własną działalność gospodarczą lub piszesz bloga? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje Cię Pinterest i ich oferta konta firmowego. Jego rejestracja jest tak łatwa, jak w przypadku konta osobistego. Możesz je założyć od razu jako firmowe, wchodząc na oficjalną, polską stronę „Pinterest dla firm”.

Pinterest dla firm – co daje?

 • Masz wszystkie prawa do umieszczonych przez siebie treści, pamiętaj jednak, że bierzesz za nie pełną odpowiedzialność,
 • Ponosisz odpowiedzialność za osoby trzecie, które dodają treści, na przykład komentarze, do Twojej tablicy,
 • Twoje materiały nie mogą naruszać praw osób trzecich,
 • W przypadku usunięcia konta Pinterest oraz jego społeczność dalej ma do niego wgląd,
 • Jeśli Twoje treści naruszają, któryś z powyższych punktów Pinterest ma prawo do jego usunięcia lub modernizacji.

Jak założyć konto firmowe na Pintereście?

Zakładanie konta firmowego praktycznie niczym nie różni się od rejestracji tradycyjnego, osobistego konta. Po wejściu na podaną przez nas wyżej stronę internetową, wybierz „zarejestruj się”. Podaj wszystkie potrzebne dane: e-miał, hasło, wiek, a następnie naciśnij na „utwórz konto”. Tu także zostaniesz poproszony o wybór pięciu tematów, które Cię interesują.

Jak zmienić konto osobiste na firmowe?

W sytuacji, gdzie prowadzenie swojego konta ze stopy osobistej okazało się dla Ciebie niewystarczające, w prosty sposób możesz zmienić je na konto firmowe.

Jeśli zmieniać konto, będziesz z aplikacji, na początku wejdź w zapisane, następnie naciśnij na biały, charakterystyczny znaczek, który znajduje się w prawym górnym rogu. Wybierz opcję ustawienia konta, a później „korzystaj z narzędzi biznesowych”.

Jeśli będziesz wykonywać te czynność z laptopa wystarczy, że klikniesz w strzałeczkę w dół, która znajduje się obok miniaturki Twojego profilowego, w prawym, górnym rogu. Następnie wybierz opcję „korzystaj z narzędzi biznesowych”. Uzupełnij wymagane dane i wybierz „zmień”.

Dlaczego warto posiadać Pinteresta dla firm?

Konto firmowe w serwisie Pinterest pomoże Ci w reklamowaniu swojej marki praktycznie zerowym kosztem. Możesz tu śmiało dodawać zdjęcia swoich produktów, napisać im chwytliwy opis oraz dodać link o swojego sklepu. Dodatkowo Pinterest posiada katalog narzędzi, mogą okazać się przydatne podczas optymalizacji. To z pewnością da Ci większą ilość ruchu na stronie.

Statystyki na Pintereście

Statystki nie występują tylko na Instagramie czy Facebooku, ale również tu. Jakie przydatne informacje możesz w nich znaleźć?

 • Wyświetlenia Twojego profilu,
 • Kliknięcia i przypięcia pinów,
 • Zainteresowania oraz demografia Twoich odbiorców, czyli grupa docelowa,
 • Bezpośrednia aktywność ze strony internetowej – wyświetlenia, kliknięcia, przypięcia.

Dodatkowe funkcje

Oprócz statystyk, Pinterest posiada także inne przydatne funkcje w koncie firmowym.

 1. Rich pins – czyli wzbogacone piny. Rozbuduj każdy ze swoich opisów zupełnie za darmo. Dostarczysz w ten sposób swoim odbiorcom dodatkowych i cennych informacji
 2. Konkursy – organizuj konkursy. Zmotywujesz w ten sposób innych do kreatywnego myślenia. Pinterest nie podaje sztywnych wytycznych w tym temacie, więc daj się ponieść wodzy wyobraźni.
 3. Tablice grupowe – stwórz tablicę, gdzie Twoi obserwatorzy będą mogli dzielić się z Tobą oraz innymi, swoimi zdjęciami związanymi z Twoim blogiem czy sklep.
 4. Historie – za pomocą zdjęć możesz przedstawić innym historię swojej firmy lub tego, dlaczego tak daleko zaszedłeś.
 5. Intuicyjne widgety – znajdziesz je tylko w sekcji Pinterest dla firm. Tam wszystko jest wytłumaczone.
 6. Przycisk follow – szczegółowa instrukcja jak to zrobić znajduje się w sekcji Pinterest dla firm.

Czy Pinterest jest darmowy?

Niezależnie od rodzaju Twojego konta, Pinterest zawsze jest bezpłatny. Jest to więc idealna metoda na darmową reklamę, której wystarczy poświęcić zaledwie odrobinę czasu. Pinterest to także okazja do czerpania linków i przekierowywania innych na nasze strony.

Wykorzystaj to źródło darmowej inspiracji i czerp z niego pełnymi garściami.

Co to jest Pinterest? – podsumowanie

Pinterest jest wyjątkowy. Jego przeznaczenie znacznie różni go od innych mediów społecznościowych. Tutaj nie chodzi o kontakt ze znajomymi, a o zapisywanie inspirującej nas treści. Dzięki tej aplikacji nie pójdziesz do kosmetyczki bez pomysłu na swoje paznokcie. Twoim jedynym problemem będzie wybór tych najładniejszych z setek, pięknych zdjęć.

Jeśli dalej nie zacząłeś swojej przygody z Pinterestem, koniecznie nadrób zaległości i daj się porwać wodzy fantazji.